Skóra na twarzy jest bardzo ukrwiona, dlatego też nie toleruje zarówno zbyt wysokich jak i zbyt niskich temperatur. Myjąc twarz gorącą wodą narażasz się na osłabienie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może prowadzić do powstania czerwonych plam, a nawet pękających naczynek. Ponadto, uważa się, iż jedną z przyczyn powstawania trądziku jest również zbyt wysoka temperatura wody.

Poparzenie

Pory skóry są delikatne, zupełnie nieprzygotowane na radzenie sobie ze skrajnymi temperaturami, co może wywołać poparzenia, a w konsekwencji skóra zacznie się łuszczyć i pojawią się na niej czerwone plamy.

Wysuszenie

Owszem, ciepła woda lepiej radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, aniżeli zimna. Jednak mycie twarzy w gorącej wodzie pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej, co prowadzi do jej przesuszenia i łuszczenia.

Szybsze starzenie

Gorąca woda powoduje przesuszenie, z kolei zaś sucha skóra dużo szybciej się starzeje. Zbyt ciepła woda, uszkadza ochronną warstwę lipidową skóry, co może przyczyniać się do powstawania zmarszczek, kurzych łapek, a także utraty jej jędrności.

W związku z powyższym, zaleca się mycie skóry na twarzy letnią wodą z dodatkiem pianki bądź żelu, a następnie spłukanie chłodną wodą.

Niebieska tabletka, a Kamgara
Olej z pestek śliwki